Kumri Anıtkabir’de

Anıtkabir’de bir Kumri…

Onun Atatürk sevgisi bebekliğinden beridir var desem abartmış olmam. Anaokulunda öldüğünü öğrenmiş ağlayarak eve gelmişti. ”Atatürk ölmüş biliyor musun? nasıl öldü, neden öldü? sen Onu gördün mü? dedem gördü mü?  Atatürk’ün evine gidelim, kardeşi yaşıyor mudur? yaşıyorsa onun evine gidelim” deyip duruyordu. ”ben seni görmeden sevdim” şarkısını ağlayarak dinlemişti bunlar hiç unutmadığımız Atatürk ile ilgili anılarından.

Biz birlikte Anıtkabir’e gitmeyi çok istedik ama gidemedik. O da geçen hafta okulunun düzenlediği gezi ile öğretmenleri ve arkadaşlarıyla gitti. Bu hem onun için hem bizim için özel bir anı oldu.

”Anıtkabir Gezisi”ni ilk duyduğumuzda Meriç için anlamını bildiğimizden düşünmeden ”tamam” dedik. O zaman yaklaştığında ise beni heyecan, endişe, korku, merak sardı. Tamam öğretmenleri yanlarında ama bi dolu çoçuk hangisiyle birebir ilgilenebileceklerdi ki. Ankara soğuk üşütürse,  mola da tuvalette uzun kalır sonra otobüsü kaçırırsa, parasını, telefonunu düşürürse vs. vs. bi dünya soru işareti????

Sonra o gün geldi. Gecenin bi vakti onu uğurlamak için okuluna gittik. Orada biraz daha büyümüş bi Meriç! Onda ne hüzün, ne hazan 🙂 arkadaşlarıyla güle oynaya binip gitti o otobüse. Öyle olması beni rahatlattı (biraz) ben de hiç ağlamadım (o gidene kadar). Eve gittiğimde yatağına oturdum bıraktığı eşyalara dokundum sonra ne kadar dağınık olduğunu farkedip topladım :)))

O gece uyuyamam sanıyordum ama geçte olsa ona bol bol dualarımı gönderip uyudum. Ertesi sabah evde büyük boşluk içimde adlandıramadığım değişik bir his kalbim normalden fazla atıyordu. Aklımda hep Kumri… Ama bu arada, konum, fotoğraf falan atıyor bana canımın içi. Bilmiyorum telefon olmasa bu kadar rahat olabilir miydim? Derken şarjı bitti! Amaaa anayım ben ana öngörmez miyim o telefonun şarjının biteceğini. Arkadaşlarının telefonları, öğretmeninin telefonu vardı ve ayrıca tabi ki ”Anıtkabir Gezisi” diye bir de Whatsapp gurumuz vardı.

Hem bizim için hem Meriç için güzel bir hatıra, deneyim oldu.

Şimdi size Meriç’in gözünden Ankara, Anıtkabir fotoğraflarıyla başbaşa bırakayım 🙂

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Not: fotoğrafları çevirdiğim halde düzeltilmemiş gözüküyor 😦

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s